Відповідно до листа Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі від 18.02.2013 № 199/5-06/02/450-12-15Ев/р «Щодо інформування про рішення Національної Комісії від 31.01.2013 №33», листа департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 18.03.2013 № 1225/0/211-13 «Про виконання рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі від 31.01.2013 №33» управління освіти та науки міської ради повідомляє.
Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі розглянуто документи та матеріали щодо відповідності чинному законодавству про захист суспільної моралі комп’ютерних ігор «Fеаr», «Fеаr 2», «Fеаr 3», «Роstal 2: Раздели боль» та встановлено, що зазначені ігри містять елементи насильства та жорстокості, отже відповідно до статті 2 Закону України «Про захист суспільної моралі» можуть розповсюджуватись на території України виключно за умов дотримання обмежень, встановлених законодавством.
З метою унеможливлення доступу школярів через мережу Інтернет до комп’ютерних ігор «Fеаr», «Fеаr 2», «Fеаr 3», «Роstal 2: Раздели боль», що містять елементи насильства й жорстокості, необхідно додатково здійснити заходи щодо фільтрації контенту, несумісного з навчальним процесом.
7 лютого - День безпечного Інтернету!
В Україні цей день відзначається вже четвертий рік поспіль завдяки ініціативи компанії «Майкрософт Україна». З моменту заснування були проведені сотні активностей, спрямованих на захист дітей в Інтернеті. Основні серед них – це запуск освітнього сайту «Онляндія –безпечна веб-країна», на якому всі бажаючі можуть отримати необхідну інформацію, приєднатися до руху й зробити свій посильний внесок у вирішення . За підтримки Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, члена Коаліції за безпеку дітей в Інтернеті 07 лютого 2012 року в навчальних закладах України будуть проведені виховні заходи на тему безпеки дітей в Інтернеті.
Тут ви зможете знайти матеріали, завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в Інтернеті.
Інститут інноваційних технологій і змісту освіти презентує новостворений навчально-методичний посібник для загальноосвітніх навчальних закладів «Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі» (авт. Кочарян А.Б., Гущина Н.І.), який висвітлює використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі, містить статистичні дані про використання молоддю мережі Інтернет. Окремим розділом подаються методичні рекомендації для вчителів з формування у дітей компетенцій грамотного використання Інтернет-ресурсів. «Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі»
Листи:
Лист МОН України № 1/9–768 "Про захист дітей та молоді від негативних інформаційних впливів
Лист МОН України № 1/9-916. від 28.12.09 «Про проведення дня безпечного Інтернету»
Лист МОН України № 1/9-815. від 11.11.10 «Про проведення конкурсу «Онляндія в моїй школі»
Спеціалізовані веб-ресурси:
- http://www.onlandia.org.ua
- http://www.microsoft.com/ukraine/athome/security/children/default.mspx
- http://www.nachalka.com/bezopasnost
Програмне забезпечення для блокування небажаної
інформації на сайтах:
TMeter
Traffic Inspector для школы
Windows Live 2011
KinderGate Родительский Контроль
Norton Add-on Pack
Kaspersky Internet Security 2011
Один дома
Интернет Цензор
Безпечний Інтернет
З кожним новим поколінням підвищується рівень проникнення Інтернету в сім'ї. Сьогодні все більше дітей користується Інтернетом для спілкування, пошуку інформації, ігор, скачування мультимедійного контенту. З розширенням можливостей в онлайні зростають і ризики. Що може статися в реальному житті через безтурботну віртуальну поведінку? Чи знають про це діти? А батьки? Чи усвідомлюють необхідність навчання не просто використання Інтернету, але й можливостям уникнути небезпечних ситуацій? Чи відноситься така освіта до сфери компетенції школи?
У відповідь на ситуацію, коли українська громадськість не до кінця усвідомлює можливі ризики в Інтернеті, в 2008 році компанія «Майкрософт Україна» ініціювала створення Коаліції за безпеку дітей в Інтернеті. За цей час проведено безліч активностей і науково-освітньої діяльності. У 2011 році в рамках програми Microsoft «Партнерство в освіті» кафедрою превентивної роботи та соціальної політики ЮНЕСКО в Україні проведено Всеукраїнське широкомасштабне дослідження «Рівень обізнаності українців з питання безпеки дітей в Інтернеті». Вибірка дослідження склала 16850 респондентів, у тому числі 7600 дітей у віці від 10 до 17 років, 4000 батьків та 5150 вчителів. Дослідження проводилося в 11 областях України: Харківській, Тернопільській, Рівненській, Львівській, Київській, Запорізькій, Черкаській, Донецькій, Луганській, Житомирській областях та АР Крим. Анкетування проводилося в обласному центрі і трьох районних центрах у кожній з вище. Подібне дослідження було проведено в Україні вперше, його результати представлені нижче.
Ключові результати:
- З 96% дітей-користувачів Інтернетом у віці від 10 до 17 років 51% не знає про небезпеки в мережі.
- 52% дітей виходять в Інтернет насамперед для спілкування в соціальних мережах, де залишають дані про свій телефон (46%) і домашню адресу (36%), а також особисті фото (51%).
- 44% дітей перебувають у потенційно ризиковій зоні (розміщують особисту інформацію) і 24,3% вже були в ризикових ситуаціях (ходили на зустріч з віртуальними знайомими) – у віковій групі від 15 до 17 років цей показник сягає 60,3%.
- 72,5% дітей хочуть отримувати більше інформації про можливості безпеки в Інтернеті.
- 77% батьків також висловили бажання більше дізнатися про безпеку Інтернету для дітей.
- У сім'ях діти краще, ніж батьки, розбираються в комп'ютері та Інтернеті. З 81% батьків підтвердили, що у них на домашньому комп'ютері встановлений антивірус, 95% вказали, що його установкою і налаштуванням займалася дитина.
- Думку, що навчати дітей по темі безпеки в Інтернеті повинні вчителя, поділяють 95% батьків і лише 13% самих вчителів.
Яким ризикам піддають себе діти в Інтернеті?
З ризиків в Інтернеті діти відразу називають найбільш відомі: віруси-39%, дорослий контент (мається на увазі сайти з порнографічним змістом) - 21%, Інтернет-залежність - 19% і шахрайство (тобто крадіжка особистої інформації і паролів, банківської інформації, шахрайство за допомогою Інтернет-магазинів і онлайн сервісів з платними СМС).
Дослідження показало, що чим старшою стає дитина, тим більш безтурботно він/вона починає вести себе в Інтернеті. Так, на реальну зустріч з людиною, яку вони знають лише віртуально, вже ходили майже 12% опитаних дітей 10-11 років і вже понад 60% підлітків 15-17 років. Дані про своїх батьків у мережі (місце роботи і займана посада) залишили 0,4% дітей у віці 10-11 років і 6,5% - 15-17 років.
Найбільш популярні за відвідуваністю серед дітей ресурси в Інтернеті – сайти соціальних мереж – таять в собі найбільшу загрозу з точки зору доступності особистої інформації для сторонніх. У соціальних мережах свій особистий номер мобільного телефону вже залишили 46% дітей 10-17 років, вказали домашню адресу - 36%, розмістили особисті фотографії - 51%. При цьому примітно, що від загальної кількості бажаючих отримати більше інформації про ризики в Інтернеті (72,5% респондентів-дітей) більшість - 89% - хоче дізнатися більше саме про захист у соціальних мережах. Як висновок можна констатувати недостатній рівень інформованості серед дітей по темі безпеки в Інтернеті при високому рівні ризиків, яким піддають себе діти в мережі. До того ж абсолютно недостатнім є рівень залученості батьків у процес виховання культури безпечного користування Інтернетом серед дітей.
Тому пропонуємо Вам наступні кроки:
1. Вивчіть питання, станьте експертами в Інтернеті для своїх дітей. Дослідження, проведене Інститутом соціології НАН України показало: 76% батьків не знають, які сайти відвідують їхні діти. А ви знаєте? Дізнайтеся, які потреби в Інтернеті у дитини, які ресурси вона відвідує. Для цього станьте інтернет-користувачем і «потоваришуйте» зі своєю дитиною в соціальних мережах, знайдіть спільні інтереси в Мережі.
2. Встановіть сімейні правила користування Інтернетом. Беручи до уваги вік дитини, встановіть кілька чітких правил для неї, які передбачають розклад, спосіб підключення та час користування Інтернетом. Дитина має розуміти, що ви довіряєте їй, і ці правила потрібні тільки лише для її безпеки в Інтернеті, а не тому що ви караєте її. Чим більше заборон — тим сильніше дитині хочеться їх переступити, тому потрібна довірлива розмова, де ви спілкуватиметеся на рівних і покажете повагу до самостійності дитини.
Обговоріть з дитиною ці прості сімейні правила онлайн безпеки.
— Анонімність — кращий спосіб захисту в Мережі. Під час спілкування через Інтернет завжди потрібно використовувати ніки (прізвиська) і не можна вказувати реальне ім’я, вік та адресу.
— Сімейна онлайн безпека — відповідальність кожного. Особистою інформацією можуть скористатися зловмисники. Тому не можна викладати в Інтернеті інформацію про сім’ю, її фінансові справи, адреси проживання та навчання, номери телефонів, кредитної картки або банківські дані. Також небажано розміщувати особисті та сімейні фотографії на публічних форумах, сайтах. Ніколи нікому, крім своїх батьків, не можна видавати паролі Інтернету (навіть кращим друзям).
— Віртуальний співрозмовник може видавати себе за іншого. Тому не можна призначати зустрічі з віртуальними знайомими без дозволу батьків.
— Вести себе в онлайні — як у реальному житті. Точно так само, як у житті, в Мережі потрібно вести себе ввічливо, не робити того, що може образити інших людей або суперечить закону. — Звертатись за порадою — можна і потрібно. Якщо в Інтернеті (у повідомленні електронної пошти, на сайті, форумі, чаті) що-небудь не зрозуміло, турбує або загрожує, завжди потрібно звертатися за допомогою до батьків. Інформація та послуги в Інтернеті не завжди безпечні, тому перш, ніж завантажувати, встановлювати чи зберігати що-небудь з Інтернету, потрібно отримати дозвіл батьків.
— Віртуальний світ іноді коштує реальних грошей. Завжди потрібно з’ясовувати, скільки коштують SMS на окремі Інтернет сервіси, адже вартість SMS в онлайн грі часто вказується без податків — тобто може бути значно більшою. Якщо така інформація не зрозуміла, потрібно звертатися за порадою до батьків, які допоможуть розібратися, скільки насправді коштуватиме SMS та чи варто його відправляти. Будьте другом і порадником, щоб дитина не соромилась і не приховувала від Вас свої труднощі в освоєнні Інтернету. Спілкуйтеся з чадом, обговорюйте його досягнення, пропонуйте допомогу, а також використовуйте спеціальні програми батьківського контролю. Наприклад, підключіть систему «Мій Київстар» для номера мобільного телефону дитини і Ви завжди бачитимете всі відправлені SMS, здійснені дзвінки, знатимете стан рахунку, а також керуватимете налаштуваннями. Як встановити відповідне програмне забезпечення на ПК — читайте нижче.
3. Створіть територію безпечного Інтернету.
— Слідкуйте за тим, щоб на спільному комп’ютері не було інформації, яка небажана для Вашої дитини. Регулярно переглядайте електронну скриньку, не залишайте на робочому столі або в папках відкритого доступу документи та файли, які призначені тільки для дорослих. Використовуйте паролі для входу на комп’ютер під різними користувачами.
— Поясніть дитині, що робити з підозрілим матеріалом в Мережі, що клікнувши на посилання в електронних повідомленнях від невідомих відправників, або відкривши вкладення небажаних листів, можна заразити комп’ютер небезпечним вірусом. Якщо лист вимагає термінової відправки особистих даних, грошей і тому подібне, потрібно повідомити про це батьків.
— Технічні засоби обмеження доступу дитини до небажаного контенту мають використовуватися як дієвий допоміжний інструмент захисту. Існує спеціальне програмне забезпечення для батьківського контролю — на базі операційних систем, антивірусів, а також у вигляді окремих програм — використовуйте їх.
Існує список білих сайтів, на яких ваша дитина не зустрінеться зі СПАМОМ, рекламою, небажаною інформацією. Ось деякі з них: